AthenaPlus je projekt financovaný Európskou komisiou, ktorý má 41 inštitucionálnych partnerov z 21 európskych krajín (zo Slovenska nie). Jej hlavným zámerom je zabezpečiť čo najlepší prístup k európskemu kultúrnemu dedičstvu cez portál Europeana, vytvoriť platformu na výmenu skúseností stovky expertov z EÚ a podporovať vývoj nových aplikácií pre využitie zdigitalizovaného kultúrneho dedičstva (nielen zbierok múzeí a galérií). Tieto nové aplikácie, zvané kreatívne nástroje (creative tools), sú zverejnené pod licenciou CREATIVE COMMONS ATTRIBUTION SHARE ALIKE na webovej stránke Athena plus spolu s návodmi na použitie.
Do pozornosti dávame najmä:
MOVIO – nástroj na vytváranie digitálnych výstav, doplňujúcich či promujúcich existujúce výstavy/expozície alebo existujúcich iba v on-line svete; pozri:
http://wiki.athenaplus.eu/wiki/MOVIO
Krátke prezentačné video: https://www.youtube.com/watch?v=JDFXEgmTvB8
Ukážka digitálnej výstavy o slnečnej sústave: The Solar System
eCultureMap – nástroj na používanie portálu Europeana v geografickom kontexte, na identifikáciu lokality, kde sa objekty kultúrneho dedičstva publikované na portáli Europeana nachádzajú, a na naplánovanie cesty za týmto kultúrnym dedičstvom (múzeá, pamiatky, pamätné miesta, sprístupnené archeologické náleziská…).
http://athenaplus.eculturelab.eu
http://wiki.athenaplus.eu/wiki/ECultureMap
SchoolTrip – nástroj pre učiteľov a študentov na vytvorenie vlastnej cesty za kultúrnym dedičstvom, prostredníctvom ktorého sa učia plánovať si cestu a vyhľadávať informácie; výstupom môže byť niečo ako denník výletu či cestovný itinerár.
http://wiki.athenaplus.eu/index.php/SchoolTrip
UrbanExplore – mobilná aplikácia slúžiaca ako sprievodca pre jednotlivca či skupiny, ponúkajúca audiovizuálne spoznávanie miesta/mesta, s ktorým sa môžete originálne pohrať.
www.urbanexplore.eu
http://wiki.athenaplus.eu/wiki/Urban_Explore
CityQuest – nástroj, ktorý kultúrnym organizáciám umožňuje realizovať on-line pátranie/výpravu prostredníctvom QR kódov. Pošlite svojich návštevníkov objavovať po meste vaše zbierky a lokality, ktoré sú s nimi spojené. Na báze nápovied a médií vystopujú zastávky, oskenujú QR kód a naučia sa príbeh, ktorý je „za“ predmetom.
http://wiki.athenaplus.eu/wiki/CityQuest
TMP2 (Thesaurus Management Platform) je webový portál na manažovanie tezauru. Môžete tu publikovať vlastné tezaury, alebo prehliadať tezaury iných múzeí.
http://www.athenaplus.eu/index.php?en/212/tmp2
http://athenaplus.thesaurus.condillac.org/
Technické parametre a návody na použitie nájdete na uvedených webových stránkach. Podľa prednášajúcich z Michael Culture Association (hlavných manažérov vzniku týchto aplikácií) majú tieto kreatívne nástroje užívateľsky priateľské (user friendly) prostredie. Napriek tomu pre tých, ktorí majú strach z digitálneho sveta a nedostatočne sa v ňom orientujú, vhodné nie sú. Výrazne však dokážu pomôcť edukátorom/múzejným pedagógom v rozšírení komunikačných kanálov smerujúcich k návštevníkom múzea.
Andrea Jamrichová a Jaroslav Hanko