Už 16. ročník Festivalu múzeí Slovenska sa tento rok konal na území Košického samosprávneho kraja, konkrétne v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove.
Okolo 150 múzejníkov z celého Slovenska zavítalo v pondelok 10. júna do prekrásneho, históriou opradeného areálu trebišovského kaštieľa, ktorého poslednými šľachtickými vlastníkmi boli Andrássyovci. Krásne počasie, dobre naladení múzejníci i okoloidúci návštevníci boli zárukou krásne prežitého letného dňa.
Prezentačné stánky v areáli múzea, kde ponúkali svoje aktivity i propagačný materiál rôzne múzeá v tento deň veľmi esteticky dopĺňali atmosféru podujatia.
Organizátori pripravili pre všetkých účastníkov zaujímavý odborný i spoznávací program. Ten sa začal slávnostným otvorením festivalu o 11.00 hodine pred kaštieľom v Trebišove. Prihovorili sa: Mgr. Iveta Kaczárová – predsedníčka ZMS, PhDr. Jana Knežová, PhD. – vedúca odboru kultúry a CR Košického samosprávneho kraja a Mgr. Beáta Kereštanová – riaditeľka hosťujúceho múzea. Krásne melódie na počúvanie zahrali pedagógovia zo Základnej umeleckej školy v Trebišove.
Po otvorení festivalu sa vzdelávania chtiví účastníci presunuli do priestorov slávnostnej Andrássyho siene na konferenciu s názvom „Múzeá a posilňovanie regionálnej kultúrnej identity“. Päť príspevkov obohatilo odborný i laický pohľad na úlohu múzeí v kontexte regionálnej identity.
Odborné i priateľské rozhovory, výmena skúseností z oblasti múzejníctva, konfrontovanie úspechov i problémov za minulý rok; toto a ešte omnoho viac odznievalo počas festivalového dňa medzi jeho účastníkmi.
Zaujímavými atraktívnymi hosťami boli aj zástupcovia múzeí zo zahraničia: DobóIstvánVármuzeum z maďarského mesta Eger a Múzeum regionálne z poľského Jaslaodprezentovali svoje „topky“. Ukážky strelných stredovekých strelných zbraní z Maďarska a razenie mincí z Poľska zaujali aj okoloidúcich.
Zamestnanci Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove sa opäť prejavili ako zohratý pracovný tím. Odprezentovali hosťom ukážky tradičných činností, ktoré sú súčasťou stálych expozícií múzea: pletenie lana, pečenie chleba, mútenie masla. Členky folklórnych skupín z okolitých zemplínskych obcí zase ponúkali tradičné jedlá: chlieb, chlebové posúchy, hrubu lokšu, zamešku a iné.
Popoludní si mohli hostia užiť prehliadku múzea so zaujímavými novými interaktívnymi expozíciami, historický park, Mauzóleum rodiny grófa Júliusa Andrássyho, Rímsko-katolícky kostol Návštevy Panny Márie, hrad Parič.
Keďže trebišovské múzeum je bránou na Tokajskú vínnu cestu. Nechýbala ochutnávka a riadená degustácia kvalitných tokajských vín od rodinnej firmy Víno Vdovjak.
Festivalový deň sa skončil. Myslíme, že úspešne. Ďakujeme Zväzu múzeí Slovenska za možnosť zorganizovať ho, Košickému samosprávnemu kraju za podporu a všetkým zúčastneným múzeám za účasť a za spoločne prežitý krásny odborný slnečný deň.
Tešíme sa na stretnutie v roku 2020 v ďalšom členskom múzeu.
Beáta Kereštanová